Vzpomínka na Camerona Duncana

12.11.2014 22:19

V 17 letech natočil C. Duncan film o softballu, za dva měsíce zemřel.

Cameron Duncan byl skvělý softballista a talentovaný filmař, který na sebe upozornil už jako teenager. Bohužel, jako teenager také zemřel. Novozélandský nadhazovač natočil za svůj život pět krátkých snímků, jejichž celková délka sotva přesáhla 15 minut. Na jeho filmy bychom mohli jednou chodit do kina, jeho nadhozům by čeští reprezentanti čelili možná na mistrovství světa. Dnes je tomu na den přesně 11 let, co podlehl rakovině. V pouhých 17 letech.

Cameron Troy Duncan se narodil v dubnu 1986 na Novém Zélandu a už od dětství se nejradši věnoval dvěma vášním – softballu a natáčení filmů. V parku za domem natáčel válečné scény se střelbou a výbuchy, do nichž obsazoval své kamarády. Už ve svých čtrnácti letech natočil soutěžní spot o dopravní bezpečnosti, za který získal středoškolskou cenu Fair Go a jeho výtvor se stal součástí národní kampaně za bezpečnou jízdu. Stejný úspěch pak ještě zopakoval s i reklamou zaměřenou proti kouření.

Jeho dalším snem bylo reprezentovat Nový Zéland s Black Sox, národním softbalovým týmem, který patří dlouhodobě mezi nejlepší na světě. Talentovaný nadhazovač dokonce dostal v roce 2002 pozvánku do reprezentace do 16 let. Krátce na to ale bohužel přišla zpráva, která Cameronovi obrátila život naruby. V jeho levém koleni lékaři našli zhoubný nádor. Vycházející softbalová hvězda ještě přes doporučení lékařů druhý den po stanovení diagnózy odehrála finálový zápas, hned poté už ale Cameron nastoupil léčbu a jako hráč už se na hřiště nikdy nepodíval.

Agresivní chemoterapie byla bolestivá a vyčerpávající. „Nejradši byste skočili z mostu. Nikdy bych to neudělal, ale tak hrozné to je,“ vyjádřil se Cameron o svém boji s rakovinou. Se svým osudem se vyrovnal po svém – krátkým autobiografickým filmem nazvaným DFK6498, v němž si sám zahrál hlavní roli. Jeho výpověď o ztracené svobodě ho zachycuje tak, jak si ho budou pamatovat všichni. Jako kluka s podmanivým hlasem a bílou čepicí, která zakrývá ztrátu vlasů po náročné léčbě. Vypjatá životní situace Camerona donutila předčasně dospět, takže byste vůbec netipovali, že myšlenky obsažené ve filmu vypouští z úst 16letý kluk.

Kraťas DFK6498 zaznamenal mezi diváky velký ohlas. Rakovina ale neměla slitování. Po krátkém období naděje se metastázy objevily i na Cameronových plicích, a léčba musela začít nanovo. Díky veřejné sbírce uspořádané rodinou se mohl nyní už najisto umírající filmař dostat tu nejlepší péči v Mexiku, Spojených státech a Austrálii. V tu dobu začal Cameron pracovat na svém nejambicióznějším, a jak jistě tušil, zároveň posledním filmu. Na základě ohlasů své předchozí práce se mu podařilo do rolí ve filmu nazvaném Strike Zone angažovat svůj vzor, legendárního nadhazovače Kevina Herlihyho i řadu hráčů Black Sox. Asi není překvapením, že ve 12ti minutovém videu opět ztvárnil hlavní roli.

Strike Zone je Cameronovo životní dílo a dost možná nejslavnější film o softballu, který kdy vzniknul. Pojednává o chlapci v posledním stádiu rakoviny plic, který se rozhodne zasvětit svůj zbývající čas tomu, aby svůj milovaný tým Marist jako kouč dovedl ze dna až na vrchol. Strike Zone je v prvé řadě dojemným vyznáním k lásce k softballu a vůli bojovat až do konce. Zároveň se ale jedná o vlastní epitaf, který si Cameron sám napsal a zrežíroval. Závěrečná scéna, v níž je pohřben na kopci za hřištěm, aby mohl sledovat softball a změny ročních období, se odehrála přesně podle scénáře dva měsíce po premiéře filmu doopravdy.

„Jediná věc, kterou nechci, je být zapomenut. A myslím, že jsem proto udělal docela dost.“  Cameron Duncan, Strike Zone

Cameron Duncan zemřel 12. listopadu v nemocnici v texaském Houstonu. Jeho skromné, na jeho věk však zcela výjimečné dílo, které po sobě zanechal, zásadně ovlivnilo setkání Peterem Jacksonem, režisérem Pána prstenů. Jacksona zaujala Cameronova filmařská vášeň a umění, se kterým dokázal s minimálním rozpočtem natočit vizuálně efektní scény plné výbuchů. Camerona se mu podařilo zapojit do kampaně na dárcovství orgánů a v plánu byla i nakonec neuskutečněné cameo v Pánovi prstenů. Oscarovou skladbu v Návratu krále „Into the west“ její autor Fran Walsh složil s odkazem na osud Camerona Duncana. Chlapce, kterému nebylo přáno, aby svůj mimořádný talent dokázal rozvíjet déle než 17 let.

„Softball je hra mého života. Má v sobě půvab, který z něj dělá nejlepší hru na Zemi.“

Odkaz na celý článek včetně obrázků a ukázek ZDE


nahoru ▲

                     

Chceš hrát s námi baseball nebo softball?
Volej 606 748 743 | 606 919 608