Něco málo z historie baseballu

28.06.2014 11:21

 Počátky baseballu

Různé země si dělají nárok na to být považovány za kolébku organizovaného hraní pálkovacích her a je prakticky nemožné zjistit, kde a kdy se poprvé objevil ten pravý "praotec" baseballu. Americká verze historie baseballu říká, že baseball vynalezl roku 1839 dvacetiletý kadet Abner Doubleday z Cooperstownu. Dne 23. září 1845 vytvořil Alexander Cartwright první baseballový klub, New York Knickerbockers, a o 12 let později už existovalo 16 klubů hrajících podle pravidel, která s malými změnami používáme dodnes. V roce 1869 pak vznikl první profesionální klub, v roce 1876 Národní liga, v roce 1900 Americká liga a od roku 1903 se hraje Světová série, v níž se utkávají vítězové obou lig.

 

Baseball ovšem nevznikl sám od sebe. Pravděpodobně navazuje na tradice původně anglické pálkovací hry "rounders", dodnes hrané na britských školách, a úspěšnějšího a v zemích Commonwealthu hojně hraného kriketu. Historii kriketu lze sledovat zpět až k roku 1743, ale název napovídá, že původ hry je mnohem starší - staroanglické "cric" znamená pastýřskou hůl. A nějaká odrůda pálkovacích her se hrála, ovšem se silně náboženským podtextem, už ve starém Egyptě.

 

 

Raději toho nechme a vraťme se do 19. a 20. století, kdy se baseball začíná úspěšně šířit všemi směry. Na severu se začíná hrát v Kanadě, na jihu dobývá tato hra Latinskou Ameriku, směrem na západ překračuje Pacifik a dobývá Japonsko, ale hlavně se vrací na východ - do Evropy. Už na přelomu století soupeří v Anglii s tradičním kriketem, okolo roku 1910 dobývá Holandsko, Francii a Švédsko, o deset později znají baseball v Itálii, v Belgii, ale také v Československu. Může za to Američan se symbolickým jménem - Joe First.                                                                                      

 

Sem napište textPrvní baseballovou exhibici předvedla plzeňská YMCA v květnu 1920 na Borech a vzápětí se hrál i první zápas v Praze, a to mezi plzeňskou a pražskou organizací YMCA. Ve třicátých letech se baseball nebo jeho odrůda playgroundball hrál především na dětských táborech, dokonce už existovala první česká pravidla. Zakladatelem a propagátorem této hry byl právě Joe First. Bohužel německá okupace hraní „americké“ hry znemožnila. Po válce je to opět Joe First, kdo přiváží na tábor na Sázavě jako dar YMCA baseballové vybavení. Ale ani tentokrát není baseballu dopřáno klidného rozvoje, protože komunistická vláda mu nemůže odpustit jeho zámořský původ.

 

 

Novodobá historie českého baseballu tak začíná až v klidnějších 60. letech, kdy je v roce 1963 při OV STV Prahy 1 založena „Sekce pálkované“ vedená Vildou Marzínem a později dlouhá léta Alešem Hrabětem. Z dalších nadšenců, bez kterých by se baseball nikdy nedostal tam, kde dnes je, jmenujme alespoň jediného - Mirka Vojtíška. Dne 14. 9. 1964 se po dlouhých letech hraje v Československu (v Praze na Letné) baseball a o týden později pořádá Sekce pálkované první turnaj.

 

 

Druhá polovina 60. let je pak ve znamení prvních mezinárodních kontaktů (na Strahově hraje Belgie, začíná spolupráce s evropskou konfederací CEBA) a především se v roce 1968 hraje první pravidelná soutěž se čtyřmi účastníky. Od této chvíle už rozvoj baseballu nelze zastavit. Šíří se úspěšně mimo Prahu, roku 1977 hraje ligu poprvé i Technika Brno.     

                                                                                                   

 

Navazují se hráčské, trenérské i funkcionářské kontakty se světem. Rozšiřují se soutěže, už v roce 1979 se hraje Český pohár. Přes některé obstrukce se zařazuje oficiálně po bok jiným sportům, v roce 1975 je schváleno vytvoření „Svazu softballu a baseballu ČSTV“. Od roku 1993 se pak baseball vznikem celostátní Extraligy vlastně přiřazuje k „tradičním“ kolektivním sportům.

 

Česká republika se stává pořadatelem mnoha mezinárodních soutěží, ze kterých můžeme jmenovat tradiční turnaj Pražský baseballový týden, evropské poháry a především Mistrovství Evropy, nejprve v mládežnických kategoriích a v roce 2005 i ME mužů. Reprezentační týmy i kluby získávají zahraniční zkušenosti a s nimi i první úspěchy, z nichž zdůrazněme alespoň premiérový evropský titul pro český baseball z ME žáků 2003 v Moskvě. A první mistrovství Evropy v baseballu pořádané v České republice zažilo v roce 2005 naše blanenské Strawberry Field!

 

          


nahoru ▲

                     

Chceš hrát s námi baseball nebo softball?
Volej 606 748 743 | 606 919 608