2012 V Blansku se opět bude hrát baseballová extraliga

26.06.2014 12:26

Baseballisté OLYMPIE BLANSKO zvítězili v rozhodujícím utkání nad Skokany Olomouc 5:1

Po excelentním výkonu nadhazovače Pavla Procházky dokázali blanenští baseballisté porazit v pátém utkání baráže o extraligu na domácím hřišti Skokany Olomouc 5 : 1. 

Zajistili si tak postup do extraligy, která se bude v Blansku hrát opět po třech letech. 

O postup se zasloužil bojovným výkonem celý tým, ale největší zásluhu na něm má zcela jednoznačně blanenský nadhazovač Pavel Procházka, který v pětizápasové bitvě (sérii hrané na 3 vítězné zápasy), dokázal odházet ve všech třech vítězných zápasech Blanska (7-2, 2-0 a 5-1), ve kterých vstoupil na nadhazovací kopec, plných 27 inningů a čelil celkovému počtu 103 pálkařů a neumožnil během těchto 27 směn jediný doběh soupeře. Všechny tři body, které soupeř během těchto tří zápasů zaznamenal byly vždy jen po chybách obrany. Jeho ERA 0,00 (průměrný počet umožněných bodů nadhazovačem v utkání) se tak zapíše zlatým písmem do historie blanenského baseballu. 

Jedno vítězné rozhodující "utkání o všechno" už baseballisté Olympie letos sehráli a to, když udolali Klasik Frýdek-Místek až v posledním 5. zápase semifinále play-off Českomoravské ligy (ČML) v dramatickém zápase na domácím hřišti 5-3 a celou sérii vyhrály 3-2 na zápasy (4-5, 10-0, 9-6, 7-17 a 5-3). Tímto vítězstvím si pak zajistili účast v baráži o extraligu. Finálové vítězství 4-2 nad Sokolem Hluboká pak určilo dvojice pro baráž. Tu utvořili Olympia Blansko (vítěz ČML) - Skokani Olomouc (8. tým v ExL) a Hroši Brno (7. tým v ExL) - Sokol Hluboká (2. tým ČML) Nechybělo však mnoho a pátý rozhodující zápas baráže o extraligu se už v Blansku hrát nemusel. Olympia sice začala barážovou sérii s extraligovou Olomoucí výborně a ujala se po vítězství 7-2 v prvním utkání vedení 1-0 na zápasy. Skokani však dokázali otočit vývoj série po výhrách 5-0 a 11-3 na 2-1 ve svůj prospěch. 

V sobotu ve 3.zápase v Olomouci byli lepší domácí, kteří zvítězili výrazně 11-3. Blanenští byli v sobotu oslabeni o vyloučeného catchera O.Navrkala. Blanenští do utkání nasadili dvojici mladých nadhazovačů Němec, Blažek. Ti ale nestačili na pálkaře soupeře a Olomouc tak otočila stav séria na 2-1 ve svůj prospěch. Pokud tak blanenští hráči chtěli vrátit sérii do Blanska, museli v neděli bezpodmínečně vyhrát. Na kopec nastoupil od začátku zápasu "blanenský kouzelník" Pavel Procházka, který doslova čaroval a neumožnil soupeři za celý zápas i přes dramatickou koncovku jediný doběh. Po osmi odehraných směnách svítil na výsledkové tabuly stav 0-0 !!! 

V poslední směně se podařilo pálkařům Olympie dostat soupeře pod tlak a dvěma body se ujali vedení 2-0. V dohrávce deváté směny sice domácí při závěrečném tlaku obsadili všechny tři mety při nula autech. Poté však čaroděj Procházka dvěma strikeouty opět poslal oba pálkaře domácích zpět na střídačku a závěrečným odpalem do vnitřního pole a následným autem na 1. metě baseballisté Olympie ukončili zápas. 

Ve fotbalové terminologii se dala dohrávka deváté směny čtvrtého zápasu v Olomouci přirovnat snad jen k situaci, kdy brankář (v tomto případě Procházka) chytne za stavu 1:0 v 89. minutě první penaltu a ve 95. minutě nastavení druhou... Přesně v této situaci, jako fotbalisté kteří neproměnili 2 penalty se po zápase nacházeli pálkaři Olomouce. Jinými slovy v domácím prostředí naštěstí nevyužili Blanskem nabídnutý tenisový "mečból" a ne jeden, ale hned několik. Stejně jako tenista, který vede v rozhodujícím game závěrečného setu 40-0.. 

Ale pojďme zpět k rozhodujícímu pátému zápasu, pro domácí Olympii právem nazývanému "utkání roku". Na nadhazovací kopec proti sobě nastoupili za Skokany z Olomouce Jiří Šimek a za domácí Olympii, kdo jiný než Pavel Procházka. Extraligová Olomouc si na něj hodně věřila a vůbec si nepřipouštěla, že by je dokázal porazit potřetí v řadě. Před zaplněnou tribunou na Jahodovém poli v Blansku za krásného podzimního slunečného dne podávali od začátku zápasu oba nadhazovači excelentní výkony. Pálkaři se sice snažili, ale jejich odpaly většinou končily v rukavicích soupěřů nebo prošvihnutým třetím nadhozem. 
Domácí Olympia měla sice více ze hry, ale po sedmi směnách svítilo na výsledkové tabuli skóre 0:0. O všem rozhodla 8. směna. Nejprve domácí polaři udělali v obraně 2 chyby a ty dokázala Olomouc potrestat vedoucím bodem 0-1. Baseballisté Olympie se však dokázali prosadit hned v dohrávce 8. směny a po odpalech Jakuba Veselky, Libora Koláře a Jakuba Kováře za přispění nervózní obrany soupeře otáčejí na 2-1 ve svůj prospěch. V zoufalé snaze zastavit rozjeté blanenské pálkaře sahá hostující trenér Voják ke střídání nadhazovače, ale je již pozdě. Nově příchozímu levákovi Veselému přidává Olympia další 3 body a ujímá se vedení 5-1Za bouřlivého skandování domácích příznivců (hostující fanoušci, jako by se v dohrávce 8. směny z ochozů zcela vytratili, nebo spíše nechápavě kroutí hlavou) dělá Procházka v závěrečné 9. směně poslední tři rychlé auty a radost domácích hráčů Olympie nebere konce. Je dobojováno !!! OLYMPIA BLANSKO VRACÍ DO BLANSKA PO TŘECH LETECH OPĚT NAŠI NEJVYŠŠÍ SOUTĚŽ - BASEBALLOVOU EXTRALIGU !!!

Ta se v Blansku hrála nepřetržitě od roku 1993 do roku 2008 dlouhých 16 let. Kromě Pavla Procházky, který potřetí v řadě neumožnil soupeři jediný doběh (je to jako kdyby např. v případě hokejového play-off brankář "vychytal 3 nuly v řadě za sebou" a pomohl tak svým výkonem k vítězství v sérii), zaznamenal v tomto rozhodujícím zápase výborný výkon i Jakub Veselka, který měl 3 dobré odpaly ze tří, z toho jeden dvoumetový a stáhnul vítězný bod. 
A ještě jedna zajímavost na závěr. Na tribuně sledovala rozhodující zápas i jedna z legend blanenského baseballu, zakladatel a dloholetý nezapomenutelný hráč Olympie Olda Lošťák, který právě před 20 lety v roce 1992 vybojoval s Blanskem první historický postup do Extraligy. A víte, kdo ve vnitřním poli zahrál svým příhozem na první metu poslední aut tohoto rozhodujícího zápasu ? Teprve 17-ti letý talent Olympie, jménem David Lošťák... 


nahoru ▲

                     

Chceš hrát s námi baseball nebo softball?
Volej 606 748 743 | 606 919 608