Premiéra v nové soutěži softballistek

28.04.2015 21:13

Družstvo žen TJ Olympia Blansko se poprvé představilo v nové sestavě, doplněné několika hostujícími hráčkami, v soutěži III. Česká softballová liga žen. A premiéra to byla se vším všudy. V první řadě to byly hostující hráčky – Monika Janotková, která s naším týmem hrála už v utkání Moravské ligy žen se Skokankami z Olomouce, trenérka družstva kadetek ZŠ Hroznová, Katka Tripalová, která zaskočila při Interpoháru v Pardubicích na pálce za zraněnou Verču Břouškovou,  „novicky“ v týmu Maruška Kašparová a Marija „Máša“ Šuněvičová, všechny tři z týmu Mistrál Praha, kde v loňském roce naopak hostovaly naše hráčky, a nakonec Eliška Kašparová z týmu Hladoví Hroši Sezimovo Ústí. Další premiérou pro náš tým byl nový coach Filip Kolací – velezkušený trenér a hráč z týmu Mistrál Praha. Dalšími prémiovými prvky pro nás byly samozřejmě ženské týmy, plné zkušených hráček a také turnaj tak velkého rozsahu (přihlášeno bylo celkem 17 týmů), který se hrál na různých místech Středních Čech.

Naše základní skupina se hrála na dvou hřištích v Sedlčanech a měla 5 týmů – Blondies České Budějovice (v loňském ročníku 4. místo), SK Trutnov HSM (účastník II. ligy 2014), SK Trnava Panthers (Slovensko, několikanásobný mistr Slovenska s 8 reprezentantkami v základním týmu), domácí SK Pegas Sedlčany a my.

Začínali jsme na „Béčku“, které bylo vytvořeno na fotbalovém hřišti a tudíž celé travnaté, proti budějovickým Blondies. První společný zápas nám nevyšel zrovna podle našich představ. Blondýnky se hned v první směně ujaly vedení a v podstatě nás k ničemu nepustily, naopak my jsme se dopouštěli spousty chyb v poli, takže konečné skóre 12:1 pro Blondies bylo naprosto zasloužené.
Druhý zápas na regulérním A hřišti s Trutnovem znamenal změnu v sestavě a zlepšený výkon v obraně a vedení hned v první směně 1:0. Soupeřky ve třetí směně doběhly pro 3 body, ale naše pálkařky dokázaly okamžitě odpovědět a dlouhými odpaly nám dopřály 4 body. Trutnov opět nelenil a dotáhl se, nám naopak nedopřál žádný bod, takže jsme do 5. směny šly za stavu 5:5. Obrana zafungovala bezchybně a na pálku se po uplynutí hracího času při dvou běžcích na metách postavila Monika Smetanová, která dvoumetovým odpalem rozhodla o našem vítězství nad pozdějším celkovým vítězem turnaje.

Jako třetí nás čekaly slovenské Pantherky. Na pozici nadhazovače odvedla skvělou práci Monika Janotková a v prvních dvou směnách si Pantherky nedoběhly pro bod. Naopak nám se podařilo udělat celkem 5 bodů, o což se zasloužily svými dlouhými odpaly především Aneta Sehnalová a Lucie Krytinářová. Ve třetí směně přece jen Trnavanky ukázaly drápy a rázem to bylo 5:4. Vystřídali jsme tedy nadhazovačku a na prkno se postavila Renča Hráčková. Soupeřky byly z jejího nadhozu natolik nešťastné, že ve čtvrté směně vyšly úplně naprázdno a nedostaly se ani na první metu. My jsme naopak přidali další 4 body. Soupeřky se snažily ze všech sil, ale naše obrana opět zafungovala výborně a umožnila jediný bod, takže jsme šli s lehkou hlavou na pálku za stavu 9:5, navíc Renča skvěle odpálila a na další nepovedené nadhozy Pantherek se dostala až na třetí metu. Přestože další pálkařka byla aut přímo z odpalu, vypršel hrací čas a pro nás to znamenalo skvělé druhé vítězství. V turnaji se nakonec Pantherky umístily celkově 5.

K poslednímu zápasu dlouhého sobotního dne jsme se postavili proti domácímu Pegasu opět na travnatém „Béčku“.  Začínali jsme na pálce a proti méně zkušené nadhazovačce jsme se dostali poměrně lehce (3x první meta za trefení nadhozem, 1x dvoumetový odpal Lůcy Krytinářové) do vedení 8:0. Ještě v první směně soupeřky vyměnily nadhoz, aby nás zastavily. Na Moniku Janotkovou to však neplatilo a dvoumetovým odpalem dotlačila ještě další 2 body, takže to vypadalo na třetí vítězství. Bohužel naše nadhazovačky si vybraly své slabé chvilky zrovna v tu nejnevhodnější chvíli. Soupeřky zaznamenaly za první směnu pouze dva odpaly, bohužel 1x trefení nadhozem a celkem 8 volných met za špatné nadhozy znamenal snížení slibného náskoku na rozdíl pouhých dvou bodů. Na tým jako by „padla deka“ a nepomohlo ani střídání nadhozu, ani povzbuzování zkušenými hráčkami a ve třetí směně si soupeřky doběhly pro vítězný bod. Konečné skóre 12:11 pro Sedlčany.
Pro nás to znamenalo, že se k dalším bojům nebudeme přesouvat a zůstaneme v Sedlčanech. Nakonec jsme zjistili, že naše porážka znamenala dopočítávání bodů v tzv. kolečku, kdy tři týmy z pěti měly po dvou vítězstvích a rozhodovaly vzájemné zápasy, což nás poslalo na 4. místo ve skupině.

Nedělní ráno bylo uplakané a znemožnilo začít včas hrát. Přestože se počasí umoudřilo a nakonec vysvitlo i sluníčko, byl tím ovlivněn celý turnaj. Místo v 10:00 jsme se proti týmu Spectrum Praha postavili až těsně před půl dvanáctou. Přestože jsme se snažili, Spectrum s námi srovnalo krok a na závěr vedl o jeden bod. Soupeře na metách v poslední směně udržela nadhazovačka Monika Janotková a jeho šance zvýšit náskok vymazala závěrečným strike-outem. Na druhé straně soupeřova nadhazovačka byla natolik unavená, že trefením pálkařky a dvěma volnými metami za špatné nadhozy nám dala šanci na vítězství. Krásným odpalem pak dotlačila vyrovnávací bod Katka Tripalová a následná další volná meta znamenala vítězný bod pro nás.

Čekalo nás opět hřiště B (Výhodou vnitřního pole s trávou je to, že si vždy můžeš říct, že jsi odpálil až na trávu, i když dáš čudlu do vnitřního pole. – Katka Tripalová). A taky soupeř, se kterým už jsme prohráli – domácí Pegas. Doufali jsme, že tentokrát zlomíme prokletí „Béčka“ a vyhrajeme. Okřídlení koně začali dvěma body, zatímco nám se podařil jen jeden. V následující směně jsme sice vyrovnali, ale hned na další pálce nám soupeřky opět nadělily další 3 body. Trvalo nám do 5. směny než jsme vyrovnali. O závěrečný tie-break se zasloužile Monča Smetanová, která odpálila velice těžký míč a dvoumetovým odpalem dotlačila dva body. Pegas dosáhl kýženého bodu, kdežto nás dva strike-outy  a jeden chycený míč ze vzduchu zastavily ještě před první metou. Takže nakonec prohra o jeden bod 6:5.

Turnajový systém soutěže nám tedy poslední prohrou přisoudil 14. místo, ale celkový dojem z celého vystoupení našeho družstva je velice lichotivý. K vidění byly úžasné výkony na pálce i v poli. Trochu pokulhává nadhoz, na který se musíme více zaměřit, a samozřejmě součinnost družstva v obraně. Nicméně byl to náš první společný turnaj a výkony všech hráček byly zodpovědné. Proto jsme ze Sedlčan odjížděli s pozitivními dojmy a s tím, že se těšíme na další společné účinkování v soutěži.  

Několik obrázků z turnajového klání si můžete prohlédnout ZDE.


nahoru ▲

                     

Chceš hrát s námi baseball nebo softball?
Volej 606 748 743 | 606 919 608