Dialogy 2018

03.02.2018 16:15

Dialogy 2018

Ve středu 31.1.2018 se čtyři trenéři mládeže Olympie Blansko ( R. Dvořák, M. Hedl, P.Svítil, R. Grosmann) zúčastnili semináře z dílny Trenérsko metodické sekce a Unie profesionálních trenérů ČOV - Dialogy.

Seminář se konal v České Třebové, v rámci zimní ODM (Olympiády dětí a mládeže).

Témata přednášky byli:

1. Co je to talent

2. Talent a jeho hodnoty, charakter, výchova

3. Talent a škola

4. Talent a více sportů

5. Talent a profesionální kariéra

Lektoři Michal Barda (házená) a Michal Ježdík (basketball) jsou dlouholetými bývalými reprezentanty a také bývalými repre trenéry, kteří mají mnoho bohatých zkušenosti. Jan Procházka (lední hokej) je trenérem mládeže, byl dlouhá léta video coachem a mentální coachem u mužského národního týmu . Všichni tři se za svoji sportovní kariéru potkali s mnoha talenty, kteří to dotáhli na Mistrovství světa a Olympijské hry.

Mimo jiné hovořili o problémech v mládežnickém sportu u nás, uváděli příklady, jak např. Kanada změnila před mnoha lety práci s mládeží a nyní je hokejově "někde jinde".

Uváděli příklady z hokejových a fotbalových mládežnických akademii z celé Evropy.

V České republice se příliš drilluje, tréninky by měli probíhat zábavnější formou. Měli by jsme mít méně zápasů a více tréninků? K tomuto se také všichni tři přikláněli a uváděli příklady ze světa. Dalo by se o tom diskutovat do nekonečna, dokonalá šablona na to, jak vlastně správně trénovat a jak vychovávyt talenty asi není.

Důležité je nikoho nezatracovat, sportovec, potažmo člověk jako jedinec se vyvíjí, tudíž i zdánlivě nešikovné dítko se může stát Olympijským vítězem.

Také mě zaujala myšlenka, že občas si celý trénink mají organizovat sami děti, my jako trenéři máme jen tiše přihlížet. Je to vlastně simulace hry na ulici, která se v dnešním světě, bohužel, už pomalu vytrácí. V Blansku toto občas preferujeme a je to fakt pecka !

Co se baseballu týká a v čem podle mě máme před ostatními sporty u nás náskok, je trenérská třída Family.

Podle přednášejících je velice důležité, aby rodiče, kteří mají zájem pomáhat, byli alespoň minimálně vzděláváni a školeni, aby z nich nebyli jen ti ukřičení rodičové, ale aby pomohli klubu a hlavně sportu samotnému.

LÁSKA, VÁŠEŇ, RADOST ke sportu - pokud i my jako trenéři budeme tyto hodnoty ctít a budeme do našeho sportu (baseballu) zapáleni, pak bude i více dětí šťastnými na hřišti, ale i mimo něj. A to je to opravdové VÍTĚZSTVÍ, protože jen 0,x % malých sportovců se sportem bude jednou živit.

         Richard Dvořák


nahoru ▲

                     

Chceš hrát s námi baseball nebo softball?
Volej 606 748 743 | 606 919 608